Saat
Takvim

ÇHİ Yürütme Kurulu, Çerkes-Fed tarafından düzenlenen 21 Mayıs programına katılan HDP heyetine gösterilen tepkiyle ilgili bir açıklama yayınladı.

AÇIKLAMA

Soykırım ve Sürgünün 150. Yılı olan 21 Mayıs 2014 tarihinde Rusya Federasyonu Konsolosluğu önünde yapılacak protesto ve basın açıklaması için Galatasaray lisesi önünde toplanılmıştır.

Bir grup HDP üyesi de Çerkeslerin acısını paylaşmak ve desteklerini deklare etmek üzere 5-6 adet HDP flamasıyla İstanbul İl Başkanı Şamil Altan önderliğinde toplanma mahalline gelmişlerdir.  

Bir müddet sonra bazı katılımcıların HDP’li grubun flamalarıyla katılmalarından rahatsızlığını beyan etmesi üzerine Çerkes-Fed Başkanı Nusret Baş partili grupla konuşmuş, parti flamalarını kaldırmalarını, Çerkesya bayraklarını taşımalarını rica etmiştir.

Parti yetkilileri de kendilerinin bu şekilde katılacaklarının bilinerek davet edildiklerini, niyetlerinin sadece “Çerkeslerin tarihi acısını paylaşmak” olduğunu, bunu da siyasi kimlikleri bilinerek yapmaktan yana olduklarını söyleyerek duruşlarını muhafaza etmişler; fakat rahatsızlık gösterenleri dikkate alarak yürüyüş koluna iştirak etmeyeceklerini söylemişlerdir.  

Bu sırada gruba bir takım kişilerce provokatif sataşmalarda bulunulmuş, hakaretler edilmiştir.  

Yürüyüş kolu harekete geçerken de küçük bir grup HDP aleyhinde sloganlar atmış; HDP’li grup da karşılık olarak kardeşlik ve dayanışma ifade eden sloganlar atmıştır.  

Çerkes Kültüründe fikir ayrılığı bir tarafa, kanlı düşmanın dahi olsa yanına gelen misafire saygı göstermek, onun onur ve haysiyetini her şartta korumak esas olduğu halde, tarihi acımıza ortak olmak için gelen bu iyi niyetli insanlara provokatör olduğunu düşündüğümüz bazı kişilerin tahriki ve onlara alet olan bir kısım soydaşlarımızın gösterdiği tepki ve yaptıkları hakaretler bizleri utandırmış, yüreklerimizi yaralamıştır.

Biz Çerkes Hakları İnisiyatifi olarak Türkiye’de 80 yıl egemen olan ırkçı zihniyetin ürünü tüm ayrıştırma politikalarını reddediyor,

Hangi gerekçeyle olursa olsun hiçbir halkın veya kültürün ötelenmesini kabul etmiyor,

Bütün halkların ve kültürlerin eşit olduklarını kabul ediyoruz.

Bu bağlamda, halkların kardeş olduğuna ve ezen güçler karşısında dayanışma içinde olması gerektiğine olan inancımızı deklare ederek, HDP’li misafirlerimize bu acılı günümüzde yanımızda oldukları için teşekkür ediyor, kontrolümüz dışında gelişen tüm olumsuzluklar için kendilerinden kamuoyu önünde açıkça özür diliyoruz.

ÇERKES HAKLARI İNİSİYATİFİPaylaş |                                         Yorum Yaz - Arşiv   
918 kez okundu

Yorumlar

analiz     28/05/2014 20:11

4) Olaydan sonra neden net, sağlıklı bilgiler paylaşılamıyor ve konu çözülemiyor?
Misafir - Yusuf Suad Neğuç

analiz     28/05/2014 20:45

3) Tartışma tek taraflı gibi. Sosyal medyada sürekli Hdp lilere tepki gösteren çerkes eylemcilere eleştiri var. Eleştiri şu şekilde: "hdp ve kürtleri hazmedemeyen çerkesler" ... karşı taraftan ise bir cevap göremedim. ya da "biz kürtleri ve hdp yi sevmiyoruz" diye bir cevap da görmedim. Az sayıdaki cevaplar, tepkinin hdp bayrak ve flamalarına olduğu yönünde. bu tepkiyi çerkeslerin değil oradaki ülkücü gibi farklı siyasi kimlik sahiplerinin verdiğini söyleyenler de hakeza. Ortada kürtleri ve hdp yi sevmeyen bir çerkes kitlesi yoksa, oradaki çerkesler bayrak ve flamalara tepki gösterdiyse ve bunun da asıl sebebi 21 Mayıs tarihi ve Rus Konsolosluğu önü gibi tamamen çerkeslere ait olması gereken unsurlar ise. ve organizasyon sıkıntılıysa. kimsenin ne olduğundan ve oradakilerin kim olduğundan haberi yoksa... bu meseleden tek taraflı olarak "vay kürt düşmanı faşist jakoben çerkesler!" tartışması çıkartmak ne kadar doğru?
Misafir - Yusuf Suad Neğuç

analiz     28/05/2014 20:18

2) Kürtlerin demokratik mücadelesini ve çerkeslere olan desteğini her zaman savunan bir olarak, senenin herhangi bir tarihinde, istenilen legal bayrak, flama ve kimlikle beraberce eylem yapılmasında, açıklama yapılmasında sakınca görmüyorum. Fakat 21 Mayıs tarihi ve Rus Konsolosluğu önü gibi çerkeslere özel ve çerkes duygusallığı içeren zaman ve mekanlarda eylemde bayrak ve flama gibi farklı siyasi kimliklere ait figürlerin olmasını ben de doğru bulmuyorum. Buna benzer basit açıklamalarla çözülebilecek bu mesele üzerinden neden özellikle sosyal medyada tartışmalar ve ayrışmalar oluyor? Bu mesele, çerkeslerin hareketlenmeye başladığı ve birlik olma çabalarının arttığı şu dönemde bu hareketlenmeyi ve birlik çabasını bozmaya yönelik bilinçli bir girişim olabilir mi?
Misafir - Yusuf Suad Neğuç

     28/05/2014 20:41

1) Organizasyon neden net, dikkatli şekilde yapılamıyor? Neden "organizasyonu yapanlar kim?" sorusunun cevabı "birden fazla çerkes grup" oluyor? Organizasyonu yapan bu çerkes gruplarının neden birbirlerinden haberleri yok?
Misafir - Yusuf Suad Neğuç