Saat
Takvim
Çerkesler dilleri için meydanlara çıkıyor

Çerkesler dilleri için meydanlara çıkıyor

Etkin Haber Ajansı / 10 Mart 2011

İSTANBUL- Taksim'de bulunan Fıccın Restoran'da basın toplantısı yapan Çerkes Hakları İnsiyatifi, Çerkes dillerinin eğitim ve öğretiminin sağlanması için 12 Mart'ta Ankara'da yürüyüş düzenleyecek.

"12 Mart'ta Ankara'da gerçekleştirilecek 'Çerkes Hakları Yürüyüşü' ile ülke yönetimine ve Türkiye kamuoyuna sesleneceğiz" diyen Çerkes Hakları İnisiyatifi Sözcüsü Kenan Kaplan, devletten Çerkes dilleri ve kültürü için pozitif ayrımcılık yapılmasını isteyerek Çerkez kalma kararlılıklarını gür bir sesle deklare edeceklerini belirtti.

Kaplan, cumhuriyet kurulduğundan bu yana ilk defa kendileri için meydanlara çıkıp, kitlesel eylemler yapmaya ve siyasal taleplerini dillendirmeye hazırlandıklarını söyledi.

Yürüyüşte iki taleplerinin olacağını ifade eden Kaplan, "Taleplerimiz, devlet imkanlarıyla Çerkez dillerinin öğretim ve eğitimi imkanının sağlanması ve devlet imkanıyla 24 saat Çerkez dillerinde yayın yapan radyo ve televizyon kanallarının açılmasıdır. İstediğimiz Türkiye'nin tam demokratik bir ülke olması ve bunun gereği olarak Çerkezlerin de dillerini ve kültürlerini koruyup geliştirebilecekleri ortamın sağlanmasıdır" dedi.

Paylaş |                      Yorum Yaz - Arşiv      820 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın