Saat
Takvim
Çerkesler de anadilde eğitim istiyor..

Çerkesler de anadilde eğitim istiyor..

ERTAN ALTAN

TARAF -10.03.2011


Türkiye’de yaşayan Çerkesler, etnik ve kültürel hakları için önümüzdeki hafta Ankara’da miting düzenleyecek. Taleplerinin başında anadilde eğitim geliyor.

“Beyaz Türk” olarak görülmekten rahatsız olan Çerkesler kültürel haklarını elde etmenin önündeki engellerden biri olarak devletin üst kademelerindeki Çerkesleri görüyor.

Türkiye’de bir ilk olacak miting öncesi Taraf’ı ziyaret eden Çerkes Hakları İnisiyatifi’nin sözcüleri Murat Özden ve Kenan Kaplan, yavaş ve etkili bir asimilasyona maruz kalan Çerkeslerin taleplerini anlattı.

Çerkesler asimilasyonla yüz yüze
Türkiye’nin geniş etnik topluluklarından biri olan Çerkesler ilk kez kültürel ve politik hakları için sokağa çıkmaya hazırlanıyor. Çerkesler tarafından oluşturulan ilk toplumsal-politik hareket olan “Çerkes Hakları İnisiyatifi” 12 martta Ankara’da geniş katılımlı bir “Çerkes Hakları Yürüyüşü” organize ediyor.


Türkiye’de yaklaşık 3 milyon civarında Çerkes kökenli vatandaş olduğunu belirten Murat Özden ve Kenan Kaplan bu sayının akrabalık ilişkileriyle 8 milyonu bulduğunu söyledi. Çerkeslerin diasporadaki bir halk olduğunu belirten Özden ve Kaplan, dillerini ve kültürlerini gelecek nesillere aktarmada sıkıntı yaşadıklarını ifade etti.

Etnik ve politik talepler
Türkiye’de Kafkas Dernekleri Federasyonu çatısı altında faaliyet gösteren Çerkes kuruluşları, Çerkes kültürünü yaşatmak amacıyla uzun zamandır çalışmalar yapıyor. Kültürel temelli bu faaliyetlerin önemli olmakla birlikte yetersiz kaldığını belirten Kaplan ve Özden, Çerkes dilinin ve kültürünün kaybolmaması için çocuklarına anadillerinde eğitim, Çerkes dillerinde televizyon ve radyo yayını gibi bir dizi tedbir alınması gerektiğini söylüyor.

Devleti yöneten Çerkesler
19. yüzyılda soykırıma uğrayarak Kafkaslardan Anadolu’ya sürülen ve birçok etnik gruptan oluşan Çerkes halkları, Osmanlı’nın son dönemleri ve Cumhuriyetin ilk yıllarında asimilasyona maruz kaldı. Zamanla Türkiye’nin hemen her bölgesine yayılan Çerkesler Türk etnik kimliğinin bir parçası olarak algılanmaya başlandı. Askeri ve sivil bürokraside önemli yerlere gelen Çerkes kökenlilerin, Çerkeslerin asimilasyonunda etkili olduğunu belirten Kenan Kaplan ve Murat Özden, ilk kez ortaya koydukları politik taleplere bazı Çerkes kökenli devlet yöneticilerinden olumsuz tepkiler aldıklarını söyledi.

12 mart dönüm noktası olacak
12 martta yapılacak mitingin Türkiye Çerkesleri için tarihi bir dönüm noktası olacağını belirten Kenan Kaplan ve Murat Özden, Türkiye tarihinde ilk kez örgütlü bir şekilde kültürel ve politik taleplerini ortaya koyacaklarını belirtiyor. Yaklaşık beş bin kişinin katılması beklenen Ankara Abdi İpekçi Parkı’nda yapılacak mitingde hükümete ve kamuoyuna Çerkes halklarının öncelikli sorunları olan anadilde eğitim öğretim ile radyo-tv yayınlarının devlet eliyle yapılması talepleri iletilecek.

Paylaş |                      Yorum Yaz - Arşiv      1200 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın