Saat
Takvim
Çerkezler Kayseri'de Miting Yaptı

Çerkezler Kayseri'de Miting Yaptı

İHA, 29 Nisan 2012

Çerkez Hakların İnisiyatifi geleneksel hale getirdikleri mitingin üçüncüsünü Kayseri'de gerçekleştirdi.

- Çerkez Hakların İnisiyatifi geleneksel hale getirdikleri mitingin üçüncüsünü Kayseri'de gerçekleştirdi.

Kayseri Doğum Evi önünde toplanan Çerkezler burada halk oyunlarını oynadı. Çerkezler, kendilerine ait kıyafet, müzik aletleri ile gösterilerde bulundular. Gösterinin ardından kortej halinde yürüyüşe geçen Çerkez halkı, 'Her zaman her yerde ana dilim Çerkezce', 'Ana dil eğitimi istiyoruz', 'Ana dilde radyo istiyoruz' şeklinde sloganlar atarak Kayseri Fuar Alanı önüne geldi. Mustafa Kemal Paşa Bulvarı'nın, trafiğe kapatıldığı kortejin önünde ilerleyen Çerkez atı ise vatandaşlar tarafından ilgi ile izlendi.

Vatandaşlar, pencerelerden ve balkonlardan meraklı gözlerle Çerkez halkının kortejini izledi.

Mitingde konuşma yapan Çerkez Hakları İnisiyatifi Sözcüsü Kenan Kaplan, Cumhuriyet kurulmadan önce Çerkezçe eğitim veren okul ve Çerkezçe yayın yapan gazetelerin olduğunu ifade etti. "Dilimiz ve kültürümüzün güvence altına alındığını görmek istoruz" diyen Kaplan, "Milli Mücadele'nin kazanılması sonrası ulusalcı paradigmanın Cumhuriyet'in kuruluş ideolojisi haline gelmesi ile tüm farklı renklerin temsilcileri ve kurumlarıyla birlikte, biz Çerkezler de yok sayıldık. 80 yılı aşan uzun bu zillet döneminden sonra, nihayet kimliğimiz ve kültürümüzle ilgili sorunlarımızı açıkça konuşabilir hale geldik" diye konuştu.

Yaptıkları aktiviteler ile ülke yönetimine iki mesaj verdiklerini ifade eden Kaplan, "Birincisi devlet imkanlarıyla ana okuldan başlamak üzere tüm örgün eğitim kurumlarında Çerkez dillerinin öğretim ve eğitim imkanının sağlanması, ikincisi de yine devlet imkanlarıyla, 7 gün 24 saat Çerkez dillerinde yayın yapan radyo ve televizyon kanallarının faaliyete geçirilmesidir" şeklinde konuştu.

Çerkez dil ve kültürünün hak ettiği yere gelene kadar mücadele edeceklerini söyleyen Kaplan, "Taleplerimizin demokratikleşme sürecine girmiş sivil yeni bir anayasa oluşturma çalışmalarında bulunan Türkiye Cumhuriyeti'nin bütün kurumları ve kuruluşları tarafından dikkate alınarak gereğinin yapılacağını biliyoruz ve bekliyoruz" ifadelerini kullandı.

Miting, Kaplan'ın konuşmasının ardından çeşitli gösteriler ile devam etti.

Paylaş |                      Yorum Yaz - Arşiv     
1969 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın