Saat
Takvim
Çerkesler anadilde eğitim talep ediyor

 

Çerkes Hakları İnisiyatifi (ÇHİ) tarafından Kayseri'de düzenlenen mitingte anadilde eğitim istendi.

ÇHİ Yönetim Kurulu üyesi Kenan Kaplan, "Türkiye Cumhuriyeti kurulmadan önce Çerkesçe eğitim veren okullar, yayın yapan gazeteler vardı. Şimdi de Çerkesçe eğitim, 7 gün 24 saat Çerkes dillerinde yayın yapan radyo ve televizyon kanalları istiyoruz.Bu, tam demokratik Türkiye için gereklidir" dedi.

Fuar yolu Zümrüt Parkı'nda toplanan ÇHİ grubu üyesi 250 kişi, Kafkas halk oyunu gösterisinden sonra Kayseri Dünya Ticaret Merkezi önünde oluşturulan miting alanına, ellerinde pankartlarla yürüdü.

Yürüyüş boyunca, 'Anadilde eğitim istiyoruz', 'Anadilim onurum, savaşırım korurum', 'Asimilasyona hayır', 'Anadilde televizyon istiyoruz’ sloganları atıldı. Miting alanına üst aramaları yapılarak alınan gruba seslenen Çerkes Hakları İnisiyatifi Yönetim Kurulu üyesi Kenan Kaplan, Türkiye'de yaşayan tüm farklı renklerin temsilcileri ve kurumlarıyla birlikte Çerkeslerin de yok sayıldığını iddia etti.

80 yıl sonra artık sorunlarını konuşur hale geldiklerinin altını çizen Kenan Kaplan, "Bugün artık ayağımızdaki asimilasyon prangasını söküp atmak, dilimiz ve kültürümüzün geleceğinin güvence altına alındığını görmek istiyoruz" diye konuştu.

Ankara ve İstanbul'da yapılan mitinglerden sonra Kayseri'de yaşayan Çerkesler için geldiklerini anlatan Kenan Kaplan, şöyle konuştu:"Sadece şu iki mesajımızın net anlaşılmasını istiyoruz; Birincisi, devlet imkanlarıyla ana okuldan başlamak üzere tüm örgün eğitim kurumlarında Çerkes dillerinin öğretim ve eğitim imkanının sağlanması, ikincisi de yine devlet imkanlarıyla 7 gün 24 saat Çerkes dillerinde yayın yapan radyo ve televizyon kanallarının faaliyete geçirilmesi. Bu iki maddenin özeti, Türkiye'nin tam demokratik bir ülke olması ve bunun gereği olarak Çerkeslerin de dillerini ve kültürlerini koruyup geliştirebilecekleri ortamın sağlanmasıdır. Bunun için hükümetimizden, muhalefet partilerinden yeni oluşturacakları sivil yeni bir anayasa çalışmalarında dikkate almalarını istiyoruz."

Kabartay Balkar Cumhuriyeti İnsan Hakları Derneği Başkanı Hatajuko Valeri de "Suriye'de, Ürdün'de, Türkiye'de bulunan Çerkesler dillerini korumak için ellerinden geleni yapmalıdır. Daha küçük milletler dil ve kültürlerini korurken, biz neden asimilasyona uğruyoruz" ifadelerini kullandı. Mitingde, Kafkasya’dan gelen sanatçılar şarkılar söyledi

Paylaş |                      Yorum Yaz - Arşiv     
1866 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın