Saat
Takvim
Çerkeslerin, Putin'in ziyaretine itirazı var

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in önümüzdeki hafta Türkiye'ye gelmesine Çerkeslerden tepki çekti. Çerkesler Putin'in gelişini protesto etmek için İstanbul'da eylem yapacaklar.

İstanbul'daki Kafkas diyasporası ve Çerkes kuruluşları tarafından yapılan açıklamada, Yüksek Düzeyli Stratejik İşbirliği Konseyi toplantısı için 14 Ekim 2012 tarihinde Türkiye'ye gelecek olan Rusya Devlet Başkanı Viladimir Putin'in protesto edileceği belirtildi.

Vladimir Putin'in, iktidara geldiği 1999 yılında Çeçenistan'da başlattığı katliam gibi savaşın hatırlatıldığı açıklamada, "Putin, iktidarda olduğu zaman  süresince Rusya Federasyonu sayısız katliam, insan hakları ihlalleri, aydınlara yönelik suikast ve saldırılar, her türlü muhalefeti hedef alan baskı ve sindirme politikalarına teslim edildi. Bütün bunlara rağmen Erdoğan, Putin'i "Dost" olarak sıfatlandırıyor." eleştirilerinde bulunuldu.

Putin'in Türkiye'de de cinayetler işlettiği hatırlatılan açıklamada, "Vatandaşı olduğumuz Türkiye Cumhuriyeti'nin, böylesine ağır suçlara imza atan bir iktidarla kol kola girmesini, egemenliğini tartışmaya açma pahasına topraklarında işlenen suçlara göz yummasını kabul etmiyoruz." denildi.

Çerkes Hakları İnisiyatifi, Jineps, Kafkasevi ve Kafkasya Forumu'nun imzasının bulunduğu Açıklamada, Türkiye'deki tüm Kafkas diyasporası ile Çerkes kuruluşlarının 14 Ekim 2012 Pazar günü, Rusya'nın İstanbul Başkonsolosluğu basın açıklaması yapılacağı belirtildi.

Paylaş |                      Yorum Yaz - Arşiv     
1893 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın