Saat
Takvim

Anasayfa

 
 
 
 • 1
 •  
 • 2
 •  
 • 3
 •  
 • 4
 •  
 • 5
 •  
 • 6
 •  
 • 7
 •  
 • 8
 •  
''Kimse Çerkeslerin demokratik haklarını almasını engelleyemez'' yazılı pankart açan gruptakiler adına açıklama yapan Çerkes Hakları İnisiyatifi sözcüsü Kenan Kaplan, Habertürk gazetesi yazarı Murat Bardakçı'nın, Çerkesler hakkındaki köşe yazısından dolayı demokrasi karşıtı güçler arasında olduğunu ileri sürdü.
Çerkeslerin taleplerini kabul edilmez bulan tarihçi Murat Bardakçı, Habertürk gazetesindeki köşesinde ve ‘Tarihin arka odası’ adlı programda, “Bir de Çerkes açılımı eksikti” demişti. Bardakçı’yı protesto etmek için Taksim Meydanı’nda bir araya gelen Çerkes Hakları İnisiyatifi üyeleri, Habertürk binasına kadar, “Çerkesce konuşmakla ülke bölünmez”, “Bütün halklar eşittir, hiçbir halk kapıkulu değildir” ve “Ne Bardakçı ne yardakçı kimse Çerkeslerin demokratik haklarını almasını engelleyemez” dövizleriyle yürüdü. Yürüyüşte sık sık, “Asimilasyona, faşizme, şovenizme hayır”, “Yaşasın dilimiz, yaşasın kültürümüz, yaşasın demokrasi mücadelemiz” sloganları atıldı.
Çerkeslerinanadilde eğitim talebiyle Ankara'da yaptığı mitingin ardından, "Bir de Çerkes açılımı eksikti" diyen tarihçi Murat Bardakçı'yı çalıştığı gazete binasının önünde protesto eden Çerkes Hakları İnisiyatifi üyeleri, Bardakçı ya "Özür dile" çağrısı yaptı.
Pelin Batu, Erhan Afyoncu’nun anadilde yayın ve eğitim talebinde bulunan Çerkesler için ’İşsiz kalmış eski solcular’ demesi üzerine ’Ben artık bunları dinleyemeyeceğim’ diyerek kulaklarını kapattı. Pelin Batu, Erhan Afyoncu’nun anadilde yayın ve eğitim talebinde bulunan Çerkesler için ’İşsiz kalmış eski solcular’ demesi üzerine ’Ben artık bunları dinleyemeyeceğim’ diyerek kulaklarını kapattı.
Çerkesler, anadilde eğitim ve öğretim, anadilde televizyon ve radyo yayını talebiyle Ankara Kızılay'daki Abdi İpekçi Parkı’nda eylem yaptı. Çerkes Hakları İnisiyatifi’nin düzenlediği eylemde anadilde eğitim ve öğretim, anadilde televizyon ve radyo yayını talep edilirken, “Yaşasın dilimiz, yaşasın kültürümüz”, “Yaşasın Çerkes kalma mücadelemiz”, “Anadilim onurum savaşırım korurum” sloganları atıldı. “Eğitim sistemi eritme kazanı”, “Bırakın diller bahçesinde her çiçek özgür açsın” pankartlarının açıldığı eylemde Çerkes sanatçı İshak Akbay Çerkeslerin tarihçesi hakkında bilgi verdi.
Çerkes Hakları İnisiyatifi'nin çağrısıyla, Türkiye'nin dört bir yanından Ankara'ya gelen Çerkesler, kültürleri ve dillerini yaşatmak için anadilde eğitim, televizyon ve radyo yayını talep etti. Binlerce Çerkes, Abdi İpekçi Parkı'nda miting düzenledi. Sıhhiye Toros Sokak'ta toplanan Çerkesler, "Biz bu topraklar için ölürken Türkçe bilmiyorduk", "Yaşasın Çerkes kalma mücadelemiz", "Anadil eğitimi istiyoruz", "Dayatılmış kimliklere hayır", "Abızsua zcıdzız zegi yacıdzid-Dilini kaybeden her şeyini kaybeder", "Eğitimi olmayan dil yaşamaz" yazılı pankartlar taşıdı.
“Kimliğimizi korumak için bir yerden başlamamız gerek” diyen Çerkesler, ülkenin çeşitli kentlerinden gelerek dün (12 Mart) Ankara’da buluştu. Saat 12.00’da Toros Sokak’ta toplanan Çerkezler yerel kıyafetleri, kara kalpakları, siyah yamçıları ve atları ile renkli bir kortej oluşturarak Abdi İpekçi Parkı’na yürüdü. “Her zaman her yerde anadilim Çerkesçe”, “Asimile olma, Çerkesçe konuş”, “Anadilim onurum, savaşırım, korurum”, “Anadilde eğitim, anadilde yayın” sloganlarıyla Abdi İpekçi Parkı’na gelindikten sonra miting için hazırlanan ortak metin Adigece, Asetince ve Türkçe okundu.
Kürt Özgürlük Hareketinin önüne olur olmaz her fırsatta sürülen “yahu bu memlekette Çerkesler de, Lazlar da Gürcüler de var onlar neden ayaklanmıyorlar” söylemi, nihayet Çerkeslerin de anadillerine özgürlük talebiyle meydanlara inmesiyle sarsıldı. 3 bin civarında gerçekleşen katılımla dillere destan bir kitlesellikten bahsedilemez ama, cumhuriyet tarihinde bu topraklarda Kürtlerden gayrı bir halkın ilk defa bu taleplerle siyasal alana bu şekilde dahli önemsenmeye fazlasıyla değer.
Başkentte yürüyüş düzenleyen Çerkesler anadilde radyo ve televizyon istedi. Çerkeslerin Ankara’daki atlı-kalpaklı yürüyüşü, ’Kuvayi Milliyecilerin torunları Anadil için yürüyor’ yorumlarına yol açtı. Çankaya'da Toros Sokakta toplanan Çerkesler, ellerinde Türk, Adige, Abhaz ve Dağıstan bayrakları ile Celal Bayar Bulvarı üzerinden Abdi İpekçi Parkı'na yürüdüler.
Türkiye’de yaşayan Çerkesler, ilk defa etnik ve kültürel hakları için sokağa çıktı. Ankara Abdi İpekçi Parkı’nda biraraya gelen yüzlerce Çerkes, anadillerinde eğitim ile radyo ve televizyon yayını istedi.
 5